۰

شرط عربستان برای کاهش تولید

​وزیر انرژی عربستان سعودی روز جمعه اظهار کرد که پیمان نفتی نهایی اوپک پلاس برای کاهش ۱۰ میلیون بشکه در روز تولید نفت که روز پنج شنبه مورد موافقت قرار گرفت، به پیوستن مکزیک به این پیمان مشروط است.
شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان| میز نفت
شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان| میز نفت
به گزارش میز نفت به نقل از  ایسنا، اوپک، روسیه و گروهی از تولیدکنندگان که به اوپک پلاس معروف هستند، روز پنج شنبه با کاهش تولید خود به میزان بیش از یک پنجم موافقت کردند اما توافق نهایی به مکزیک بستگی دارد که حاضر نشده است به کاهش تولید بپیوندد. مذاکرات در میان وزیران انرژی کشورهای صنعتی جهان روز جمعه ازسرگرفته خواهد شد.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در مصاحبه تلفنی با رویترز اظهار کرد که امیدوارم مکزیک ببیند که مزایای این توافق تنها برای مکزیک نیست بلکه برای همه جهان است. کل این توافق به موافقت مکزیک با آن بستگی دارد.

تقاضای جهانی برای نفت در نتیجه تدابیری که برای مقابله با شیوع ویروس کرونا بکار گرفته شده است، حدود ۳۰ میلیون بشکه در روز معادل ۳۰ درصد از عرضه جهانی سقوط کرده است.

عربستان سعودی میزبانی یک کنفرانس ویدیویی میان وزیران انرژی گروه جی ۲۰ را در روز جمعه برعهده دارد.

وزیر انرژی عربستان سعودی درباره این که آیا کشورهای دیگری مانند آمریکا، کانادا و برزیل به پیمان نفتی اوپک پلاس ملحق می شوند، گفت: آنها به شیوه خود تولیدشان را کاهش خواهند داد و وظیفه ما نیست که به دیگران دیکته کنیم بر مبنای شرایط ملی خود چه کاری می توانند انجام دهند.

وی در ادامه افزود که انتظار دارند سایر تولیدکنندگان هم برای تثبیت بازار نفت به توافق کاهش تولید نفت ملحق شوند.

به گفته منابع آگاه، کاهش برنامه ریزی شده تولید از سوی گروه اوپک پلاس ۱۰ میلیون بشکه در روز معادل ۱۰ درصد از عرضه جهانی است و تولید پنج میلیون بشکه در روز توسط کشورهای دیگر کاهش داده می شود.

عبدالعزیز اظهار کرد که تحت این توافق حدود ۱۱.۳ میلیون بشکه در روز از عرضه نفت به بازار جهانی حذف می شود البته به شرطی که مکزیک هم موافقت کند.
جمعه ۲۲ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۵
کد مطلب: 26757
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *