سقوط 5 هزار میلیارد دلاری ارزش سهام در آمریکا

20 اسفند 1398 ساعت 13:23

ترس از انتشار سریع ویروس کرونا و تأثیر آن بر اقتصاد جهان و سقوط قیمت نفت بیش از ۵تریلیون دلار از ارزش بازار اس‌پی۵۰۰ در هفته‌های اخیر کم کرده است.


به گزارش میز نفت ، شاخص سهام آمریکا 7.6 درصد در روز دوشنبه پایین آمد که بیشترین کاهش از 2011 تا کنون بود و باعث توقف موقتی تجارت شد. این اتفاق پس از آن افتاد که عربستان و روسیه یک جنگ قیمت به‌راه انداختند و کل بازارهای نفت جهان را با عرضه مازاد نفت تهدید کردند. قیمت نفت 20 درصد کاهش یافته که بیشترین کاهش روزانه از جنگ خلیج فارس در 1991 بوده است.

 جنگ قیمت زمانی به‌راه افتاد که کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت دنیا نتوانستند به توافقی برای کاهش تولید نفت و جبران کاهش تقاضا به‌خاطر شیوع ویروس کرونا برسند.

کریس زاکارلی، سرمایه‌گذار ارشد آمریکایی گفت: «این یک طوفان تمام‌عیار است. بی‌ثباتی‌های زیادی در مورد گسترش ویروس کرونا در آمریکا وجود دارد و حالا قیمت پایین نفت هم به آن اضافه شده است. مسئله سوم بی‌ثباتی مالی است».

در بازار سهام نیویورک، تعداد سهام‌هایی که به پایین‌ترین حد خود طی 52 هفته گذشته رسیده‌اند در روز دوشنبه به بیش از 3500 رسید که بیشترین تعداد از 2008 تا کنون است.

 شاخص سهام اس‌پی500 بیش از 5 تریلیون دلار از ارزش خود را از دست داده است. ارزش کل ده شرکت بزرگ اس‌پی500 از نظر سرمایه بازار، بیش از 1.4 تریلیون دلار کم شده است.

 ارزش سهام مایکروسافت 250 میلیارد دلار از نوزدهم فوریه پایین آمده که بیشتر از سایر شرکت‌های آمریکاست. شرکت‌های اپل و آلفابت هرکدام 200 میلیارد دلار از دست داده‌اند. سرمایه شرکت آمازون 170 میلیارد دلار کم شده است.

 به این ترتیب، شاخص انرژی آمریکا 50 درصد نسبت به اوج 52 هفته آن پایین آمده و عملکرد بدتری نسبت به سایر بخش‌ها داشته است. سود ده‌ساله خزانه‌داری آمریکا یک بار دیگر در روز دوشنبه به پایین‌ترین حد خود رسید.منبع : تسنیم


کد مطلب: 26475

آدرس مطلب: https://www.mizenaft.com/news/26475/سقوط-5-هزار-میلیارد-دلاری-ارزش-سهام-آمریکا

ميز نفت
  https://www.mizenaft.com