۰

شکایت نفتی سوریه از آمریکا

مشاور رئیس جمهور سوریه گفت:« سوریه قصد دارد یک دادخواست بین المللی علیه آمریکا بدهد چون عقیده دارد آمریکا نفت سوریه را می دزدد».
نفت سوریه | میز نفت
نفت سوریه | میز نفت
به گزارش میز نفت به نقل از راشاتودی، دولت سوریه قصد دارد از آمریکا در یک دادگاه بین المللی به خاطر آنچه مشاور ارشد بشار اسد دزدی نفت سوریه می‌نامد، شکایت کند.

بوتاینا شعبان، مشاور رئیس جمهور سوریه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المیادین که مقر آن در بیروت است گفت:« سوریه قصد دارد یک دادخواست بین المللی علیه آمریکا بدهد چون عقیده دارد آمریکا نفت سوریه را می دزدد».

 دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پس از اطلاعیه تعجب‌آور ماه اکتبر مبنی بر خروج سربازان آمریکایی از سوریه، گفت آمریکا از میادین نفتی سوریه در برابر داعش حفاظت می‌کند.

ترامپ ادعا کرد آمریکا کنترل نفت خاورمیانه را در دست دارد و گفت:« آمریکا از نفت سوریه محافظت می کند و کردها و ترکیه از جنگجویان داعش».

وی مشخص نکرد منظورش از «محافظت از نفت» چیست ولی به نظر می‌رسد به نیروهای مخصوص آمریکا اشاره دارد که کنترل میادین نفت و گاز سوریه را در دیرالزور، منطقه نفتی سوریه، در دست داشته اند و همچنان خواهند داشت.

 ترامپ قول داده از میادین نفتی سوریه در برابر داعش حفاظت کند و احتمالاً 500 سرباز خود را در شمال شرق سوریه باقی می گذارد و تانکها و سایر تجهیزات جنگی را با هدف کمک به کردهای منطقه برای حفاظت از این میادین نفتی می فرستد. منطقه نفتی سوریه قبلاً تحت کنترل داعش بودند.

 مشاور بشار اسد در مصاحبه ای جداگانه  گفت آمریکا هیچ حقی در نفت سوریه ندارد و هشدار داد در برابر اشغالگران آمریکایی مقابله خواهند کرد.

 نیروهای کرد سوریه کنترل بیشتر نفت این کشور را در دست دارند. سوریه قبل از جنگ روزانه 387 هزار بشکه نفت تولید می‌کرد که 140 هزار بشکه آن صادر می شد.

منبع: تسنیم
جمعه ۶ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۳۶
کد مطلب: 25704
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *