۰

​چرا نفت امارات ارزان شد؟

با اجرایی شدن قوانین جدید سوخت کشتیرانی از اول ژانویه، پالایشگاه ها به درجاتی از نفت روی آورده اند که می تواند سوخت دریایی سولفور پایین تولید کند و به همین دلیل قیمت نفت امارات رو به کاهش گذاشته است.
نفت امارات | میز نفت
نفت امارات | میز نفت
به گزارش میز نفت به نقل از اویل پرایس، قیمت نفت محبوب موربان ابوظبی طی هفته گذشته کاهش یافته است چون پالایشگاه‌ها درجات نفتی را ترجیح می دهند که سوخت دریایی کم سولفور به آنها بدهد. نرخ باربری سوپر نفتکش ها هم افزایش یافته در حالی که حاشیه سود پالایشگاهی برای نفت گاز در آسیا پایین تر از میانگین آن در سال جاری بوده است.

 هفته گذشته، نفت خام موربان با چگالی API برابر با 40.4 درجه و  سولفور 0.73 درصد، 0.15 دلار پایین تر از قیمت رسمی فروش معامله شد ،در حالیکه چند روز قبل 0.25 دلار بالاتر از قیمت رسمی به فروش رسیده بود.

 دلیل اصلی برای قیمت پایین تر این نفت، قوانین جدید سوخت کشتیرانی است که از اول ژانویه اجرایی می شود و طبق آن پالایشگاه ها به درجاتی از نفت روی آورده اند که می تواند سوخت دریایی سولفور پایین تولید کند.

 افزایش هزینه سفرهای دریایی نفتکش های بزرگ بین خاورمیانه و چین در هفته های اخیر عاملی بازدارنده برای خریداران موربان در آسیا بوده است. این خریداران بیشتر به نفت روسیه و منطقه آسیا پاسیفیک روی آورده اند.

طبق قوانین جدید سازمان بین المللی دریانوردی، از اول ژانویه 2020 تنها از سوخت دارای 0.5% سولفور یا پایین تر از آن می توان برای کشتی ها استفاده کرد، مگر اینکه کشتی ها سیستم تصفیه کننده سوخت را در اختیار داشته باشند. این سیستم ها سولفور را از گاز تولید شده حذف می کنند. در این صورت کشتی ها می توانند از سوخت دارای سولفور بالا استفاده کنند.

 این قوانین جدید باعث می شود تقاضا برای گازوئیل دارای سولفور پایین افزایش یابد. این هفته قبل از اجرایی شدن قوانین جدید جهانی برای سوخت های پاک تر دریایی، پالایشگاه های آسیا شاهد افزایش حاشیه های سود پالایشگاهی برای سوخت های دریایی پاک تر بودند.

 طبق گفته پالایشگاه‌ها و تاجران آسیا، شرکت های کشتیرانی که تا الان گازوئیل سولفور پایین خریداری نکرده بودند، در این ماه خرید این سوختهای پاکتر را آغاز کرده اند، بنابراین تقاضا برای این سوختها و حاشیه سود پالایشگاهی آنها  افزایش یافته است.

منبع: تسنیم
سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۶
کد مطلب: 25675
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *