۰

سقوط میزان کشف نفت و گاز دنیا

میز نفت - میزان کشف نفت و گاز دنیا به کمترین میزان در ۷۰ سال اخیر رسیده است./
سقوط میزان کشف نفت و گاز دنیا
به گزارش میز نفت، شرکت‌های اکتشاف نفت در سال ۲۰۱۵ تنها به اندازه یک‌دهم میانگین سال‌های ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۴ نفت کشف کرده‌اند و در سال جاری، شاید این میزان کمتر نیز بشود. موضوعی که ترس‌های جدیدی را در خصوص توانایی آنها برای برطرف ساختن تقاضا ایجاد کرده است.به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ،با توجه به اینکه از آغاز سقوط قیمت نفت در سال ۲۰۱۴، قیمت نفت نزدیک به نصف شده است، شرکت‌های حفاری بودجه اکتشاف خود را نیز کاهش داده‌اند. در نتیجه در سال ۲۰۱۵ تنها ۲.۷ میلیارد بشکه عرضه جدید کشف‌شده که کمترین میزان از سال ۱۹۴۷ بوده است. در سال جاری تا پایان ماه گذشته، حفاران تنها ۷۳۶ میلیون بشکه نفت خام کشف کرده‌اند.

این موضوع یک نگرانی بزرگ برای صنعت نفت محسوب می‌شود و این در حالی است که اداره اطلاعات انرژی آمریکا برآورد کرده که تقاضای جهانی نفت از ۹۴.۸ میلیون بشکه در روز در سال جاری به ۱۰۵.۳ میلیون بشکه در سال ۲۰۲۶ خواهد رسید. در حالی که رونق نفت شیل می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند، قیمت‌های زیر بشکه‌ای ۵۰ دلار هرگونه رشد پایدار را متوقف کرده است.

*اکتشاف به کف رسیده است!
نیلز هنریک بیورستروم، مدیر پروژه ارشد شرکت انرژی ریستاد در نروژ اعلام کرد: «اکتشافات جدای از حفاری‌های سنتی به کف خود رسیده است. این موضوع مطمئنا تاثیر قدرتمندی روی عرضه نفت و گاز خواهد گذاشت.»

موجودی ذخایر جهانی توسط تولید پرتوان روسیه و اوپک تقویت شده است. آنها با وجود قیمت‌های پایین و به منظور دفاع از سهم بازار، جهان را از نفت سیراب کرده‌اند. اما سال‌ها سرمایه‌گذاری پایین موجب خواهد شد تا موجودی ذخایر تا سال ۲۰۲۵ به اتمام برسد. تولیدکنندگان در سال جاری به ازای هر ۲۰ بشکه مصرف نفت تنها بیش از یک بشکه اکتشاف کرده‌اند.

اندرو لاتام، نایب رئیس بخش اکتشاف جهانی وود مک‌کنزی اعلام کرد، هزینه‌های جهانی اکتشاف در سال 2015 به 40 میلیارد دلار کاهش یافته که نسبت به سال 2014 افتی 60 میلیارد دلاری را نشان می‌دهد. پیش‌بینی می‌شود که میزان هزینه‌ها تا سال 2018 در همین سطوح باقی بماند.

علاوه بر کاهش هزینه‌ها، میزان حفاری نیز کمتر شده است. تا ماه آگوست امسال تنها ۲۰۹ دکل حفاری مشغول به کار هستند این در حالی است که تعداد دکل‌ها در سال گذشته ۶۸۰ عدد و در سال ۲۰۱۴ معادل ۱۱۶۷ دکل بود. این در حالی است که میانگین سالانه تعداد دکل‌های حفاری از سال ۱۹۶۰ تا کنون بیش از ۱۵۰۰ عدد بوده است.
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۶
کد مطلب: 25056
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *