۰

جزئیات اقدام‌ برای تعدیل نرخ خوراک پتروشیمی‌ها

محمودزاده با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی، وضعیت و قیمت خوراک مجتمع‌های پتروشیمی را نا مشخص کرده است، گفت: سالانه ۳۰ هزار میلیارد تومان حقوق به بازنشستگان پرداخت می‌شود که می‌تواند برای ساخت ۶ پتروشیمی بزرگ سرمایه‌گذاری شود.
پتروشیمی - میز نفت
پتروشیمی - میز نفت
به گزارش میز نفت ، ابراهیم محمود‌زاده رییس سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا) در مورد آخرین اقدام‌ها در بازار سرمایه از ورود ساتا به عرصه‌های جدید سرمایه‌گذاری خبر داد و گفت: سرگردانی سرمایه‌های کوچک در کشور نشان می‌دهد، اگر مردم اطمینان داشته باشند که می‌توانند بدون ریسک در بازاری همچون اوراق مشارکت به سود خوبی برسند، به‌طور حتم در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

ابراهیم محمود‌زاده تاکید کرد: حضور بیش از حد مردم در بازار ارز و طلا نشان می‌دهد که شرکت‌های هلدینگی نتوانسته‌اند عملکرد خوبی برای جذب سرمایه داخلی داشته باشند و به‌نظر می‌رسد، باید ساز و کارهای لازم برای استفاده از منابع داخلی تسهیل شود.

 این مقام مسئول پیرامون تأثیر نرخ دلار بر سودآوری پتروشیمی‌ها گفت: پتروشیمی‌ها باید این آمادگی را داشته باشند که خود را با سیاست‌های اقتصادی کشور تطبیق داده و مطالبات خود را پیش از تصویب این سیاست‌ها به دولت اعلام کنند که خوش‌بختانه پتروشیمی‌ها توانسته‌اند خود را با قیمت 4200 تومانی دلار تطبیق دهند.

وی با یادآوری تزریق سالانه 13 میلیارد دلار ارز از طریق صادرات محصولات پتروشیمی به اقتصاد کشور، گفت: پتروشیمی‌های زیرمجموعه ساتا از گذشته تاکنون کالای خود را با نرخ مشخصی صادر نموده و دلار حاصل از آن را دریافت و در بازار ارز به فروش می‌رساندند، اما با تعیین قیمت 4200 تومانی ارز توسط بانک مرکزی، وضعیت و قیمت خوراک دریافتی مجتمع‌های پتروشیمی مشخص نیست.

این مقام مسئول یادآور شد: در مذاکرات با دولت به این نتیجه رسیدیم که در زمینه تغییرات نرخ خوراک و انتخاب صرافی‌های خریدار ارز پتروشیمی‌ها، دولت با عقلانیت و منطقی عمل می‌کند و در این شرایط دولت را پشتیبانی خواهیم کرد.

محمودزاده افزود: ثبات نرخ دلار برای همه بهتر است و با توجه به قیمت 4200 تومانی ارز و این که در گذشته تضمین‌های لازم برای جلوگیری از زیان حاصل از نوسان‌های ارز در پتروشیمی‌ها، به‌خوبی دیده شد، امروز هم برای رسیدن به ساز و کارهای لازم، نیاز به زمان داریم و در این مدت امیدواریم دولت با بسته‌های تشویقی، از زیان بیش از حد پتروشیمی‌ها جلوگیری کند.

رییس سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح با بیان اینکه نوسان نرخ ارز در پالایشی‌ها تاثیر کمتری نسبت به پتروشیمی داشته و سرمایه‌گذاری در این سبد از ریسک کمتری برخوردار است، افزود: بر اساس برآوردها بیش از 50 درصد سهام پتروشیمی‌های منطقه عسلویه به صورت مستقیم و غیرمستقیم در اختیار هلدینگ شستا قرار دارد و به ‌نظر می‌رسد در آینده نزدیک باید به دنبال بحث چانه‌زنی مطالبات خود در شرایط جدید باشیم و مذاکره با وزارت نفت در زمینه کاهش نرخ خوراک را در دستور کار قرار دهیم.

محمودزاده از برنامه عرضه اولیه سهام پتروشیمی کیان و پتروشیمی مرجان در بورس خبر داد و گفت: این پروژه که هر سه مرحله تولید صنعت پتروشیمی را در خود دارد، به بیش از یک و نیم میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد. از سوی دیگر تا سه ماه آینده در پتروشیمی متانول مرجان در عسلویه به تولید اقتصادی خواهیم رسید و فاز نخست پتروشیمی بزرگ بوشهر نیز امسال راه‌اندازی می‌شود.

وی ادامه داد:در حالی سهام 16 پتروشیمی منطقه مکران در بورس عرضه خواهد شد که در بخش پالایشی‌های بورسی نیز پالایشگاه‌های تبریز و شیراز تولید محصولات یورو4 و یورو5 را در دستور کار قرار داده‌اند که در همین راستا واحد بهبود کیفیت تولید پالایشگاه تبریز تا ماه آینده با استانداردهای اروپایی به تولید می‌رسد.

همچنین امسال قیر تولیدی این پالایشگاه نیز با راه‌اندازی واحدهای جدید به بنزن تبدیل و در پتروشیمی تبریز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی افزود: ساتا قصد دارد سهام یک سری شرکت‌های اپراتوری را خریداری و از امسال در این حوزه جدید فعال‌تر شده و از سوی دیگر با سرمایه‌گذاری در صنایع صادرات‌محور، بهره اقتصادی مطلوبی کسب نماید.

همچنین با توجه تجدیدناپذیری انرژی‌های هیدروکربنی، در آینده دیگر حوزه هدف ساتا برای سرمایه‌گذاری، حوزه انرژی‌های نو و تجدیدپذیر است.

محمود‌زاده به سرمایه‌گذاری‌های جدید ساتا اشاره کرد و گفت: بر اساس یک برنامه درازمدت 7 ساله در پروژه‌های جدید حوزه پتروشیمی 10 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کنیم.

به عنوان مثال با نهایی شدن قرارداد خط لوله ایرانشهر ـ چابهار برنامه‌های احداث واحدهای پتروشیمی در منطقه آزاد چابهار در دستور کار قرار گرفته است و در صورت جذب سرمایه‌گذاری در این منطقه می‌توان شاهد ایجاد قطب سوم پتروشیمی ایران در منطقه مکران باشیم، چرا که وجود مشوق‌های مالیاتی و نزدیکی به بازارهای بزرگ مصرف همچون هند و پاکستان، این منطقه را برای سرمایه‌گذاران جذاب کرده است.

* سالی معادل 6 پتروشیمی بزرگ حقوق بازنشسته پرداخت می‌شود

رییس سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا)، پوشش حدود 5 میلیون بازنشسته در این سازمان را یادآور شد و گفت: هم‌اکنون سالانه بیش از 30 هزار میلیارد تومان حقوق به بازنشستگان خود می‌پردازیم که این میزان سرمایه می‌تواند برای ساخت 6 پتروشیمی بزرگ سرمایه‌گذاری شود.

وی در پایان گفت: بیش از سه ماه است که کمیته‌ای متشکل از نخبگان کشور در مجموعه‌های بزرگ ساتا همچون غدیر، شستان، کوثر و غیره تشکیل شده که در این کمیته برنامه دو برابر شدن سود و افزایش فعالیت در حوزه بیمه زندگی برای شرکت بیمه کوثر نهایی شده است.

انتهای پیام/ب
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۶
کد مطلب: 21225
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *