۰

موافقتنامه گازی ایران،فرانسه و چین امضاشد

موافقتنامه اصولی توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به ارزش تقریبی ۴.۸ میلیارد دلار بین شرکت ملی نفت ایران، توتال فرانسه و CNPCI چین امضاء شد.
پارس جنوبی - عصر نفت
پارس جنوبی - عصر نفت
به گزارش ميزنفت ، با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت و مدیران ارشد شرکت های توتال فرانسه، شرکت ملی نفت ایران، پتروپارس و CNPCI چین، موافقتنامه اصولی توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به ارزش تقریبی ۴.۸ میلیارد دلار دقایقی قبل امضا شد.

بر اساس این توافق، قرار است در مرحله اول سرمایه گذاری به ارزش حدود ۲ میلیارد دلار سکوهای تولید گاز، نصب و راه اندازی شوند و سپس در مرحله دوم، تاسیسات مربوط به تقویت فشار گاز امضاء خواهد شد.

مطابق توافقی که بین ایران و این کنسرسیوم سه جانبه صورت گرفته، باید سهم ساخت داخل در این مگاپروژه گازی تا ۷۰ درصد ارزش قرارداد باشد ضمن اینکه تمامی مراحل لوله گذاری کف دریا، ساخت سکوهای سرچاهی و تقویت فشار گاز باید در ایران انجام شود.

مهمترین ویژگی این قرارداد گازی، انتقال فناوری در چندین سطح است به طوری که در سطح اول برای شرکت پتروپارس ایران سهم ۲۰ درصدی برای مشارکت تعیین شده، ضمن آنکه در سطح دوم هم باید انتقال دانش، طراحی و ساخت سکوهای تقویت فشار گاز به سازندگان و پیمانکاران ایران منتقل شود.

سومین سطح همکاری بین ایران و کنسرسوم متشکل از توتال فرانسه و CNPCI چین، انتقال دانش فنی عملیات تولید و بهره برداری در سکوهای تقویت فشار گاز در فاز ۱۱ خواهد بود.

مدت قرارداد توسعه و بهره برداری این پروژه ۲۰ سال تعیین شده که باید تولید اولیه گاز پس از ۴۰ ماه در فاز ۱۱ پارس جنوبی آغاز شود.

علاوه بر این،  دوره بازپرداخت هزینه های مستقیم سرمایه ای در این قرارداد ۱۰ سال پیش بینی شده که از تولید اولیه گاز انجام خواهد شد. ضمن آنکه هزینه‌های مربوط به سرمایه‌گذاری برای ساخت سکوی تقویت فشار گاز صرفاً پس از تکمیل و راه‌اندازی آن قابل بازپرداخت خواهد بود.

بر اساس توافقنامه‌ای که با این کنسرسیوم بین المللی امضاء شده، پیش‌بینی می‌شود که قرارداد توسعه و بهره برداری فاز ۱۱ پارس جنوبی در ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی به امضاء برسد و پیش از امضای قرارداد، مطالعات مهندسی و تهیه اسناد مناقصه ساخت پایه سکوها انجام خواهد شد.

از سوی دیگر، باید عملیات طراحی، ساخت و نصب تاسیسات تقویت فشار فاز ۱۱ پارس جنوبی پس از یک دوره ۵ ساله به پایان برسد که پس از آن، هزینه‌های کنسرسیوم توسط شرکت ملی نفت ایران پرداخت خواهد شد.


منبع : مهر
سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۹
کد مطلب: 15552
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *