۰

بازگشت پتروناس؛ محور اصلی گفتگوها

وزیر نفت از سرمایه گذاری و امضای قرارداد فروش نفت به عنوان دو محور مذاکره با مالزیایی‌ها در تهران یاد کرد و گفت: آماده از سرگیری همکاری‌های نفتی با پتروناس مالزی هستیم.
زنگنه - عصر نفت
زنگنه - عصر نفت
به گزارش ميزنفت ، بیژن زنگنه امروز در حاشیه دیدار با «مصطفی محمد» وزیر صنعت و تجارت خارجی مالزی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ایران از سرمایه گذاری شرکت‌های مالزیایی به ویژه پتروناس که سال‌ها با صنعت نفت ایران همکاری کرده است، استقبال می‌کند، گفت: پتروناس سال ٧٦ در کنار شرکت فرانسوی توتال در توسعه فازهای ٢ و ٣ پارس جنوبی حضور داشت و این پروژه به خوبی اجرا شد.

وزیر نفت با بیان اینکه شرکت‌های کوچک مالزی نیز خواهان سرمایه گذاری در ایران هستند، تصریح کرد: البته این شرکت‌ها باید دارای توان مالی باشند و این توانایی را به ما اثبات کنند.

این عضو کابینه دولت با تاکید بر اینکه این شرکت‌ها باید طوری در طرح‌ها فعالیت کنند که بازپرداخت اصل و فرع سرمایه گذاری آنها از محل بخشی از تولید میدان باشد، درباره خرید نفت‌خام و فرآورده نفتی مالزی از ایران هم اظهار داشت: این موضوع نیز در دیدار امروز مطرح شد و به آنها پیشنهاد دادیم برای آغاز همکاری و سپس گسترش آن بهتر است از کارهای بازرگانی و کوتاه مدت آغاز کنیم. به گفته وزیر نفت، قرار شد مطالعه و مذاکرات بیشتر میان شرکت‌های ٢ کشور انجام شد.

به گزارش مهر، مهمترین همکاری‌های نفتی شرکت ملی نفت ایران و مالزی در دوران پیش از اعمال تحریم‌ها به فروش و صادرات نفت خام باز می‌گردد به طوری که ایران به طور متوسط روزانه ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت و به صورت تک محموله میعانات گازی به پتروناس مالزی فروخته است.

علاوه بر این، حضور و در اختیار گرفتن سهمی از طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با مشارکت توتال فرانسه و رپسول اسپانیا و مشارکت در طرح توسعه میدان نفتی اسفندیار به عنوان یکی از میادین مشترک نفتی با عربستان سعودی در خلیج فارس، از مهمترین قراردادهای شرکت نفت ایران با این شرکت مالزیایی بود که به دلیل تحریم این قراردادها فسخ شد.

شرکت پتروناس از معدود شرکت‌های نفت و گاز جهان است که با توجه به سال‌های اندک فعالیت در صنایع نفت و گاز، هم‌اکنون دارای فعالیت و تیم‌های عملیاتی در هر دو بخش صنایع بالادستی و پایین‌دستی صنعت نفت است.

پتروناس امروزه در حوزه‌های پالایش نفت و گاز، احداث خطوط لوله انتقال، انتقال ال‌ان‌جی، مدیریت جایگاه‌های سوخت بنزین، تولید و بازاریابی محصولات پتروشیمی و مواد شیمیایی تا عملیات اکتشاف، استخراج، حفاری، تولید و ذخیره‌سازی نفت خام، گاز طبیعی و فرآورده‌های نفتی فعالیت می‌کند.
 

منبع : مهر
 
شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۸
کد مطلب: 15273
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *