۲
۷

چرا ویرایش شانزدهم در اختیار رهبر انقلاب قرار گرفت؟

سخنان دیروز مقام معظم رهبری حجت را بر وزارت نفت تمام کرد؛ آنها باید با صداقت و لحاظ کردن همه جوانب قرارداد نهایی را به تایید دفتر رهبری برسانند و نه آنکه از صد و چند ویرایش٬ نسخه شانزدهم را به دفتر ایشان ارسال کنند!
چرا ویرایش شانزدهم در اختیار رهبر انقلاب قرار گرفت؟
ميزنفت/ من تکنوکراتم؛ سید مهدی حسینی به نمایندگی از روح کاری وزارت نفت زمانی که این واژه را در برابر مسعود درخشان بکار برد ناخواسته قراردادهای نفتی را وارد حاشیه بزرگی کرد. تکنوکرات بودن به معنای مفهومی که در ایران رایج است واژه مناسبی برای نشان دادن تخصص و کارآیی نیست اما تعداد محدودی از مدیران وزارت نفت برای «جا انداختن» قراردادهای جدید از آن بهره بردند.

حالا سید مهدی حسینی رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی کی در سایه رفته است و وزیرنفت حرارت IPC را از او وام گرفته و خود میانه دار اجرای این قراردادهاست. نه خبری از رکن الدین جوادی و بدنه فنی است که بخواهد مانع اجرای کلی قراردادهای نفتی شود و نه نشانی از ساز مخالف در هئیت مدیره شرکت ملی نفت.

فقط کافی است مواضع وزارت نفت درباره قراردادهای نوین نفتی را طی چند ماه اخیر بررسی کرده باشید٬ نخستین نکته ای که چشم ها را به خود خیره می کند مجموع تناقض هایی است که در ذوق می زند و در این میان مشخص نیست چه برنامه ای برای IPC وجود دارد.

وزیرنفت با دنیایی مملو از تناقض های قراردادی سعی فراوان کرد تا نهادهای مهم از جمله سازمان بازرسی را برای اجرای IPC متقاعد کند؛ جلسه که بر قرار شد وزیر نفت شخصا در آن شرکت کرد و انتقادات را پذیرفت٬ انتقادات ۱۳ گانه که البته کمی بعدتر وزیر نفت آنرا اینگونه تحلیل کرد:« انتقادات خاصی نبود و فقط چند اصطلاح بود که اصلاح می شود.»

آنطور که منابع می گویند قراردادی که وزیرنفت با سازمان بازرسی به چکش کاری پرداخته بود جزو ورژن های پایانی بود. بیش از ۱۰۰ ویرایش در باره IPC انجام شده است که ویرایش ۱۶ در اختیار رهبری قرار گرفته است!

اینکه چرا و به چه دلیل وزارت نفت نسخه نخستین را در اختیار دفتر رهبری قرار داده است مهم ترین پرسشی است که کمی ابهام برانگیز است. مقام معظم رهبری در دیدار خود با دانشجویان کشور به این موضوع اشاره کردند و فرمودند:«یک نوشته‌ای به من دادند که ما بررسی کردیم، تحقیق کردیم، معلوم شد که این ویراست شانزدهم است.»

مقام معظم رهبری در این دیدار فرمودند با «تحقیقات» صورت گرفته مشخص شد این ویرایش٬ ویرایش شانزدهم است که همین موضوع بیانگر نکات فراوانی است. رهبری در موضع خود اینگونه اشاره کردند:«بعد که به دفتر ما مراجعه شد، دفتر ما گفتند این کافی نیست، چون بعد از این باز اصلاحات دیگری هم لازم بوده که انجام بگیرد که هنوز انجام نگرفته. بنابراین تا وقتی‌که این اصلاحات انجام نگیرد و این کار به‌معنای واقعی کلمه، مطابق منافع کشور نباشد این اتّفاق نخواهد افتاد و این نوع قرارداد بسته نخواهد شد. ما هم گفته‌ایم که تا وقتی قضیّه نهایی نشده، هیچ قراردادی نباید بسته بشود. اتّفاقاً در جلسه‌ی اساتید دانشگاه، یکی از کسانی که اینجا سخنرانی کردند، همان شخصیّت محترمی بود که در آن جسله‌ی مسئولین دولتی شرکت کرده بود و اینجا هم نظرات خودش را که نظرات کاملاً متین و مستحکمی بود، در اشکالات بر آن شیوه‌ی قرارداد مفصّل ذکر کرد.»

منظور رهبری از آن استاد دانشگاه٬ مسعود درخشان بود که در دیدار اخیر اساتید دانشگاه با ایشان به IPC پرداختند و نکاتی را مطرح کرد. درخشان چندی پیش به دعوت رئیس جمهور در دفتر کار روحانی حاضر شد و درباره قراردادهای نفتی با رئیس جمهور به گفت وگو نشست و استدلال های خود را در این باره بیان کرد که مورد استقبال روحانی قرار گرفت. اشاره رهبری به جلسه درخشان به مسولان دولتی نیز احتمالا ناظر به همین جلسه است.

سخنان دیروز مقام معظم رهبری حجت را بر وزارت نفت تمام کرد؛ وزارت نفت و در راس آن بیژن نامدار زنگنه باید با صداقت و لحاظ کردن همه جوانب٬ قرارداد نهایی را به تایید دفتر رهبری برساند و نه آنکه از صد و چند ویرایش٬ نسخه شانزدهم را به دفتر ایشان ارسال کند.

تا دیروز منتقدان از تناقض های موجود در برخورد وزارت نفت با IPC نگران بودند و امروز این نگرانی کمی بیشتر شده است؛ ویرایش شانزدهم محل جالبی برای پی بردن به بسیاری از مسائلی است که با ذکاوت و نکته سنجی مقام معظم رهبری خنثی می شود.

 
دوشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۸
کد مطلب: 13807
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


Italy
امیدواریم که با ورود رهبری به این مسیله منافع ملی حفظ شود
جای تاسف است عملکرد و رفتار اقای زنگنه
لطفا در صورت امکان به تیم اقای حسینی و نقش شان در نهیه پیش نویس ها که ارتباطاتی با لندن هم دارند هم اشاره بفرمائید
ان تعریف و تمجیدها از برخی در بلومبرگ و ....
Romania
بیش از سه سال است که صنعت نفت را معطل توتال و ... کرده است . او میخواهد دیپلماسی نفتی را با انقعاد قراردادهای نفتی به رخ روحانی و ظریف و... بکشاند که آنقدر توانمند است که توانسته برای تسهیل در روابط خارجی با کشورهایی مانند فرانسه و انگلیس و... قدم اقتصادی بزرگ بردارد و به مرد شماره یک کابینه دوباره تبدیل شود حتی به بهای از بین رفتن منابع نفت و گاژ کشور. هم اکنون کمترین فعالیتها در صنعت نفت انجام میشود به بهانه نداشتن منابع مالی پروژهایی که با تکنولوژی و توان داخلی قابل اجراست هم تعطیل و نیمه تعطیل است. او حتی حاظر نیست با فروش اوراق مشارکت که در قانون پیش ببنی شده فعالیت نماید و همه را به بن بست اجرایی رسانده که راهی جز وروود توتال و ... نیست.
او کسی نیست جز آقای بیژن نامدار زنگنه.
Iran, Islamic Republic of
علیرغم همه حمایت هایی که برای بازگشت ایشان به نفت انجام شد متاسفانه با رفتارها و انتصاب های اخیر نشان داد که عملکرد و سیستم مدیریتش دیگر اروز جوابگوی اداره صنعت نفت نیست و دیگر با مدیران فقط حرف گوش کن چرخ صنعت نمی چرخد.!
انشالله هرچه زودتر جابجا شوند
mahdi
Iran, Islamic Republic of
باسلام
متاسفانه عملکرد آقای زنگنه نه تنها در قراردادهای ipc بلکه در اغلب حوزه های کاری بسیار نامطلوب بوده است.امیدوارم هرچه سریعتر برکنار شوند...
محمد
... حتی در مورد IPC ؟!!! :: دفتر رهبری را هم خواسته دور بزنه :: اون از حرکت گازانبری علیه دانشجویان دانشگاه امیرکبیر (که منتقد قرارداد نفتی بودند) . این هم از این بازی جدیدش :: در مورد بررسی کارشناسی مهندسی مخزن هم آقای ژنرال مگه شما اجازه دادی به کارشناسان صنعت نفت که اظهار نظر کنند ؟! واقعا" در مورد عمر مخزن ، بررسی کارشناسی شده است ؟
Russian Federation
زنگنه وزیر عجیبی است! جالب است که با وجود این همه نهاد نظارتی، بازرسی، امنیتی و حتی قانونمند بودن خود شخص رییس جمهور، اینگونه بی محابا به قانون شکنی ادامه میدهد!!! و کسی جلودار او نیست!! واقعا باید آقای زنگنه بعنوان یک پدیده و شاید هم یک .... از گذشته مورد بررسی و کنکاش قرار گیرد! من فکر می کنم الگوی ایشان در تصمیم گیری ها رییس جمهور قانونشکن قبلی می باشد و از آنجاییکه هیچ برخوردی با او صورت نپذیرفت ایشان نیز اینگونه با جسارت فراوان در صدد ایجاد بی نطمی و اختلال در امور کشور است!!!
محمد
Iran, Islamic Republic of
دوستان لطفا برای کلمات ارزش قائل بشیم
تکنوکراسی یعنی حکومت کارشناسان و تکنوکرات یعنی شخصی که پله های کارشناسی و مدیریت های کف رو گذرونده و مدیر عالی سازمان شده
خداوکیلی از اون زنگنه پیر که از 27 سالگی معاون وزیر ارشاد شد تا وزیر جهاد و نیرو بالاخره نفت شده میشه کلمه تکنوکرات تعلق بگیره
بعدش معاونینش که از جاهای مختلف وزارت نیرو آورده اینا تکنو کرات حساب کنیم
این جنرالهای کوتوله , قد مدیریت بیش از 100 ساله نفت رو به اندازه خودشون کوچیک کردن
جا داره یه یادی از مرحوم اسپیاری بکنیم که نماد یه مدیر توانمند و با اصالت نفتی بود, نمونه یه تکنوکرات
تکنوکراتی که رهبر معظم اطلاق میکنه , منظور این حضرات کارگزارانی ها هستن که از شکم مادر وزیر و مدیر آفریده شدن